|
Mi Funakoshi mester srfelirata s hogyan magyarzhat?
"Karate ni sente nasi" - a karatka sohasem tmad elszr. A karatban nincs elnye a tmadnak.
A Shotokan jelentse:
Gichin Funakoshi az ltala kidolgozott rendszert mindig is csak karate-do-nak hvta, az idk sorn azonban annyian megvltoztattk, annyi j stlus keletkezett, hogy mra teljesen elfogadott lett a shotokan mint stlusnv is (Az els edztermet a mester beceneve utn "Shoto" iskoljnak Shoto-kan-nak neveztk el. Innen ered a ksbbi Shotokan Karate elnevezs megklnbztetsl ms stlusoktl).
A Shotokan karate kialakulsa:
Az alapt mester, Gichin Funakoshi 1869-ben szletett Shuriban. A kor legnagyobb mestereitl tanulta - akkor mg titokban, jszaknknt - a kzdmvszet alapjait, elsajttotta az Okinawa-te kt irnyzatt, a Shuri-te-t s a Naha-te-t. Az vszzadokon keresztl finomtott Okinawa-te technikit Funakoshi elemezte, rendszerezte majd az tfedsektl megtiszttva egysges gssz formlta Karate-do nven.
Funakoshi az 1900 vektl kezdve oktatta is az ltala karatnak nevezet harcmvszetet Okinawn, ahol ekkor mr nem volt tiltott a kzdmvszetek gyakorlsa. A japn-okinawai viszony fokozatosan konszolidldott, s Japnban is ismertt vlt a karate. Ennek eredmnyeknt 1915-ben Funakoshi mester meghvst kapott, hogy mutassa be rendszert Kyotban a Butokuden csarnokban. A sikeres bemutat eredmnyekppen 1922-ben a Japn Oktatsgyi Minisztrium meghvta a mestert az Els Nemzeti Sportkilltsra Tokiba. Itt a nagyobb nyilvnossg eltt tartott bemutat eredmnyekppen meghvsokkal rasztottk el az okinawai mestert.
gy kerlt Funakoshi mester Japnba, ahol tanfolyamok sort tartotta a nagyobb vrosok egyetemein s a hadseregben. Ettl az szmthat a karate gyors terjedse Japnban. Tokiban a judo kzpontjnak a Budokannak tanra volt, majd lehetsge nylt egy sajt dojo nyitsra.
Funakoshi a maga idejben mg nem nevezte az ltala kidolgozott harcmvszetet Shotokannak csak egyszeren karate-donak, ez csak a ksbbiekben alakult ki. 1929-ben a mester javaslata alapjn az eredeti knai "kara" rsjelet vltoztassk meg, az elfogadott j kanji a ma is ismert jel s jelentse res. Ennek a sznak Zen-buddhista rtelmezst adott felfogsnak hen: "ress tenni magad, hogy be tudd fogadni a tantst."
1935-ben megjelent a Karate-do kyohan cm knyve, ekkor mr egy lland kzpontban dolgozott a mester s rendszeresen kpezte az iskoljt tovbb ltet instruktorokat.
A mr kezdetben sem egysges karate a harmincas vektl kezdve tbb nll stlusirnyzatra bomlott. A legjelentsebbek kzlk a Shito-ryu, a Goju-ryu, a Wado-ryu s a Kyokushinkai.
A klasszikus Shotokan stlus Funakoshi irnytsa alatt fejldtt tovbb, a mester ids korban is aktvan dolgozott. Munkssga sorn vgig arra trekedett , hogy mve az szellemben ljen tovbb, soha nem akarta a karatt versenysportt fejleszteni a gyakorlatokat a jellemfejleszts eszkznek tekintette. A Karate-do szellemi tjt hangslyozta, lete vgn intette tantvnyait a tlsgosan kumite szemllet edzsmdoktl. maga a katt tartotta a legfontosabbnak br rendszerben egyenl sllyal szerepelt a kata a kihon s a kumite.
A karate t alapelve:
JELLEM
BECSLET
AKARAT
NURALOM
TISZTELET
Karate Do 
A Karate-do, ahogy erre a Funakoshi mestertl szrmaz idzet is felhvja a figyelmet tbb, mint sport, tbb mint egyszer test mozgs. Ez egy letmd, egy szemllet, tulajdonkppen egy, a harcmvszeten keresztl gyakorolt szellemi t. Erre utal, hogy kihangslyozzuk: Karate-Do. A 'Do' pedig azt jelenti: t, pontosabban az az t, amit az ember az lete sorn "bejr". Ahogy gondolkodik s ahogy ez a gondolkods a cselekvseiben megnyilvnul. Aki Karate-Do-t gyakorol, annak megnyilvnulsaiban a Karate-Do alapelveit - jellem, tisztelet, szorgalom, nuralom, akarat - kell minl jobban rvnyestenie. gy a gyakorls nemcsak az edzteremben vgzett munkt jelenti, hanem hatnia kell az let minden terletre is. A test edzse s a jellem formlsa sszefgg. A rendszeres, fegyelmezett gyakorls javtja a koncentrl kpessget, az odafigyelst, a kitartst, gy a karatka a munkban, a tanulsban, jobb eredmnyeket rhet el. "Akiben rend van az rendet hoz ltre maga krl" - mondta Konfuciusz. Minl inkbb megvalstja valaki ezeket az alapelveket, annl inkbb fog hatni a krnyezetre is.
A 'Do' jelent mg mdszert is, azt a mdot, ahogy maga a Karate-Do hat. Kara-Te, sz szerint res kznek fordthat, s termszetesen utal arra, hogy ez egy fegyvertelen kzdmvszet. Az els rsjegy a "Kara" az "ressg" az a kifejezs, ami a Zen-Buddhizmus legfontosabb fogalma. Azt jelenti "resnek" lenni, eltletektl mentesen gy tekinteni a dolgokra, "ahogy vannak", kpesnek lenni "kiresedni", megszabadulni a sokszor rossz beidegzdsektl, mindig kszenllni j ismeretek befogadsra, ms nzpontokbl megvizsglni ugyanazt a problmt. A Karate-Do esetben ez a fajta ressg az eszkztelensgre is utal; ahhoz, hogy a Karate-Do-t gyakoroljuk, az elbb emltett alapelveket rvnyre juttassuk nincs szksgnk semmire, nem kell semmilyen klnleges kpessg, semmilyen specilis dolog, csak sajt magunk. A fegyverhasznlat, tvitt rtelemben brmilyen eszkzhasznlat, vagy kpessg kihangslyozsa, fggsg kialakulst eredmnyezheti. gy ez a fajta ressg az egyensly, a harmnia megteremtsnek a mdszere lehet. A Karate-Do azonban nemcsak egyfajta elvont elmleti filozoflgats, hanem egy olyan testedzs is, ami lehetv teszi, hogy a rugalmassgunkat, gyorsasgunkat, ernket, llkpessgnket, vagyis mindazt, ami a modern rtelembe vett egszsghez tartozik megrizzk, st fejlesszk. Az elbb emltett elvek csak a rendszeres, kitart gyakorls sorn vlnak lv.
Dojo Etikett
A karatka ltzke a karate-gi. A karatka kteles ltzkt tisztn, gondosan viselni, vt szablyszerûen megktni. A karate-gi-n feliratot vagy cmert nem viselhet, kivve a gyrt cgjelzst, a klubjelvnyt vagy a nemzeti cmert. A karate-gi alatt egyb, lthat ruhzatot nem viselhet, kivve a lnyok, akiknek fehr trik engedlyezett. Tilos az edzs alatt a testi psget veszlyeztetõ trgyak viselse , mint ra, gyûrû, karktõ, nyaklnc stb. A krmket rvidre kell vgni, s tisztn kell tartani.
Az edzs kezdetn, elsõ tallkozskor a karatka kteles dvzlni az edzsvezetõt, s a magasabb fokozat trsait. Tiszteletads: musubi-dachi llsban /enyhe meghajlssal/ tekintet a tisztelgs irnyba / oss, ejtsd: ossz/ szcskval. Japn ls / seiza / s / zazen /: ls a lbfejeken, bal lbfej alul. Kezek a combon, tenyrrel lefel fordtva, vll leeresztve, ht egyenes. Az edzõterembe / dojo / val belpskor a bejratnl kell hagyni a papucsot, s tiszteletet adni a dojo-nak. Az edzs kezdetig a karatkk csendben, nllan gyakorolnak. Ha valaki ksik, s mr elkezdõdtt az edzs, a teremnek val tiszteletads utn seizba kell ereszkedni s vrni az edzsvezetõ engedlyre. Majd jabb tiszteletadst kell vgrehajtani mg seiz-ban, s csak utna lehet bellni az edzsre. A dojo-t elhagyva jra ktelezõ a tiszteletads.
Az edzs kezdetn az edzsvezetõvel szemben felsorakoznak a karatkk. Az edzõ felõl nzve a baloldalon a legmagasabb fokozatok. Az edzõ utastsra seiz-ba ereszkednek / elõbb a bal trd r le /, majd a szellemi sszpontosts / mokuso / kvetkezik behunyt szemmel. Mokuso-yame veznyszra a koncentrls vget r, s a Rei veznyszra a rangidõs karatka veznyli a tiszteletadst. Az edzs ideje alatt a karatknak nmn kvetnie kell az edzõ utastsait, megjegyzst csak az edzs vge utn kzlhet az edzõvel. A termet csak edzõi engedllyel szabad elhagyni.
|